Regeneracja trawnika w Celestynowie pod Warszawą

Regeneracja trawnika w Celestynowie pod WarszawąRegeneracja trawnika z reguły obejmuje kilka różnych usług prac ogrodowych. W tym przypadku na życzenie naszej Klientki wykonaliśmy wertykulację; dokładnie wygrabiliśmy niepożądane pozostałości, rozprowadziliśmy nasiona i nawóz oraz rozsypaliśmy ziemię uniwersalną. Realizacja usługi zajęła nam połowę dnia roboczego.

Regeneracja jest niezbędną czynnością w utrzymaniu zdrowego wyglądu trawnika. Jeżeli robisz to systematycznie, zachowa on swoją naturalność i piękny wygląd na całe lata. Więcej o tym, jak zadbać o swój trawnik przeczytasz w artykule : Wiosenna regeneracja trawnika w Twoim ogrodzie

PRZEBIEG PRAC

 

OCENA STANU NAWIERZCHNI

Nasza Klientka sama wcześniej zadbała o odpowiednio krótkie skoszenie trawnika. Ogród był również czysty i nie wymagał uprzedniego wygrabienia. Dlatego jedyne co nam pozostało to rozpoczęcie prac od wertykulacji.

WERTYKULACJA

Wertykulacja jest czynnością polegającą na wykonaniu pionowych nacięć (co 3-5 cm) na powierzchni trawnika. Taki zabieg ma zapewnić glebie lepsze napowietrzenie. Nacinanie gleby ułatwia także nasionom i ziemi wymieszanie się, a co za tym idzie, lepsze wchłanianie. Dzięki wertykulacji trawa w ogrodzie staje się lepiej ukorzeniona. Jest to niezwykle ważny aspekt, gdy chcesz, aby Twój trawnik zachował witalność w długim czasie. W procesie wykonywania pionowych nacięć pomógł nam wertykulator.

Wertykulator wykonuje pionowe nacięcia w darni (wierzchniej warstwie trawnika) w odstępach 3-5 cm.

DOSIEW NASION

Ogród naszej Klientki służy zarówno luźnemu wypoczynkowi, jak i aktywnej rekreacji. Dlatego też rozprowadzenie nasion trawy uniwersalnej spełniło wszelkie postawione przez naszą Inwestorkę wymagania. Warto nadmienić, iż trawa dosiewana powinna być tego samego rodzaju, co obecnie zasiana na terenie działki. Jeśli jednak nie jesteś pewien jaki rodzaj trawy posiadasz w swoim ogrodzie - nic straconego. W takim wypadku należy rozprowadzić nasiona nowej trawy na całej powierzchni ogrodu tak, aby nowe źdźbła trawy wymieszały się z tymi dotychczasowymi. W przypadku pustych placów warto go wcześniej spulchnić, zasiać trawę oraz wzbogacić go o podłoże do trawników.

Dosianie nowych nasion trawy wzbogaci Twój trawnik o nowe źdźbła, przez co będzie on gęstszy.

Warto rozprowadzić nowe nasiona już w sezonie wiosennym. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się jego pełnym wzrostem przez cały sezon letni.

NAWOŻENIE

Ważnym elementem podczas użyźniania gleby jest dobranie odpowiedniego nawozu. Stosowanie się do etykiet na opakowaniach stosowanych środków również ma niemałe znaczenie. W tym zleceniu zdecydowaliśmy się na zastosowanie nawozu wiosennego. Posiada on zwiększoną zawartość azotu niż w przypadku jego jesiennej wersji. Zapewni on szybszy i skuteczniejszy wzrost trawy. Zastosowany przez nas nawóz mineralny został wzbogacony o siarczan żelaza. Jego celem jest wysuszenie rozrastających się mchów na terenie działki.

ROZPROWADZENIE ZIEMI

W miejscach gdzie znajdowały się przerzedzenia (trawa rosła rzadziej) dosialiśmy nowe nasiona. Jednak uprzednio należało pokryć te miejsca podłożem do trawników, czyli ziemią uniwersalną. Następnie wymieszaliśmy rozprowadzone nasiona z nowo położoną ziemią. Estetyka i równomierny rozkład źdźbeł trawy są kluczowymi elementami dobrze wyglądającego ogrodu.

W tym ogrodzie zastosowaliśmy ziemię uniwersalną stanowiącą podłoże dla trawy.

WYGRABIENIE POZOSTAŁOŚCI

Proces wertykulacji powoduje wyrzucanie elementów gleby na powierzchnię trawnika. Dlatego też bardzo ważnym elementem końcowym prac jest wygrabienie powstałej warstwy. Czysty trawnik to korzystne środowisko dla rozrostu nowych źdźbeł.

Wygrabienie wyrzuconych przez wertykulator elementów darni umożliwi trawnikowi odpowiedni wzrost.

PODSUMOWANIE

Regenerację trawnika najlepiej jest wykonać przed latem, jeżeli chcemy w pełni cieszyć się efektami jakie przynosi ten zabieg. Można ją wykonać jednak do września, jeśli do tej pory nie zdecydowałeś się na rewitalizację swojego trawnika. Ma on na celu zwiększenie atrakcyjności optycznej naszego ogrodu, a także zapewnienie żywotności trawy w kolejnych latach. Pragmatyczna i regularna pielęgnacja gleby ochroni także nasz ogród przed niekorzystnym wpływem mchu i chwastów. Dodatkowo w okresie wiosennym o wiele łatwiej jest zadbać o odpowiednie nawodnienie trawy, aniżeli podczas suchych letnich dni. Jeżeli wciąż nie zdecydowałeś się na odświeżenie Twojego ogrodu - możesz to zlecić nam. Skontaktuj się z nami w celu umówienia wstępnego spotkania.

Okres wiosenny to najlepszy czas na zlecenie nam usługi regeneracji trawnika.

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ WYCENĘ

Kontakt do Michała Dudzickiego z Firmy Slavatrav

Michał Dudzicki

‭+48 505 949 510‬

mdudzicki@ogrodyslavatrav.pl

   
Kontakt do Bartka Sokołowicza z Firmy Slavatrav

Bartek Sokołowicz

+48 722 275 991

bsokolowicz@ogrodyslavatrav.pl