Realizacje wykonane przez Slavatrav w ostatnim tygodniu maja

Maj to miesiąc, w którym natura odsłania z wolna przed naszymi oczyma swoje najpiękniejsze oblicza. Powrót do życia naszej polskiej flory jest nie tylko spektakularnym, cieszącym nasze dusze zjawiskiem. Dla nas, ogrodników, jest to przede wszystkim oznaka rozpoczętego sezonu, który obfituje w liczne zlecenia pielęgnacyjne i rewitalizacyjne. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jak przebiegły niektóre z naszych zleceń wykonane w ostatnim tygodniu maja.

ZASADZENIE TUI OGRODOWYCH - JATNE POD WARSZAWĄ

Zamysłem tej realizacji było uzupełnienie ogrodzenia z siatki o naturalny iglasty żywopłot. Gdy osiągnie swój finalny rozmiar, będzie w stanie zapewnić prywatność działce naszego Klienta oraz osłoni posiadłość przed wiatrem. Dorosły żywopłot może także stanowić schronienie dla ptactwa w okresie zimowym.

PRZEBIEG PRAC

Przyjęte przez nas zlecenie obejmowało zasadzenie 300 sztuk tui ogrodowych, a tym samym wykonanie sekcji rabat. Po wstępnym rozeznaniu stanu terenu, przystąpiliśmy do prac.

PRZYGOTOWANIE POWIERZCHNI

Łączna powierzchnia sekcji rabat do zagospodarowania wyniosła około 180 m2. Na odcinku wzdłuż ogrodzenia o szerokości jednego metra przyszło nam zerwać darń, czyli wierzchnią warstwę gleby. Operację usuwania darni przeprowadziliśmy przy użyciu szpadli.

ZABEZPIECZENIE PRZED CHWASTAMI

Tak przygotowana przez nas powierzchnia nadawała się na umieszczenie w niej roślin. Jednakże przed samymi nasadzeniami, standardowo zabezpieczyliśmy ogród przed niepożądanym wpływem chwastów. W tym celu posłużyła nam agrotkanina. W równych 60-cio centymetrowych odstępach wycięliśmy odpowiednio duże otwory, w których następnie miały znaleźć się rośliny. Sekcję rabat należałoby także odgrodzić od trawnika, co uzyskaliśmy poprzez zamontowanie 180-ciu metrów plastikowych ekobordów.

Wycięte w równych odstępach przy użyciu lutownicy otwory pozwoliły na umieszczenie tui w wykopanych wcześniej dołkach.

NASADZENIA

Zasadzenie 300 sztuk tui ogrodowych realizowaliśmy współbieżnie z pracami ziemnymi. Jeden z naszych pracowników zajął się “torowaniem drogi”, czyli przygotowywaniem podłoża pod nasadzenia. Jedyne co pozostało drugiej osobie to stabilne włożenie tui w wykopane otwory oraz zasypanie ich korzeni. Finalnie sekcja rabat została przez nas wyłożona korą drzewną.

Tuje, należące do roślin iglastych, cechuje szybki wzrost oraz wygoda pielęgnacji (przycinanie do dwóch razy w roku).

W celu wypełnienia sekcji rabat zużyliśmy 200 worków kory drzewnej.

SYSTEM NAWADNIANIA

Wykonany przez nas system nawadniania cechuje się przede wszystkim prostotą. Jest to pojedyncza linia kroplująca, poprowadzona naprzemiennie po różnych stronach zasadzonych roślin. Odznacza się także wygodą. Nasz Klient w każdym momencie może zdecydować o podłączeniu linii do źródła wody poprzez szybkozłącze.

Szpilki wbijane w ziemię zapewniły stabilne umieszczenie linii kroplującej w glebie.

Narzędzia, które pomogły nam w ukończeniu zlecenia to: taczka, szpadle, saperka ogrodowa, grabie metalowe, lutownica do cięcia agrotkaniny na ciepło oraz gumowy młotek. Oprócz tego użyliśmy 540 kołków w celu osadzenia ekobordów w podłożu.

Równomierne wykonanie wykopów ułatwiły nam równoległe zielone linie nadrukowane przez producenta agrotkaniny.

PIELĘGNACJA OGRODU W OTWOCKU POD WARSZAWĄ

Kolejnym zleceniem jakiemu przyszło nam sprostać było zadbanie o działkę leśną. Prace objęły skoszenie trawnika, w którym pomogła nam kosiarka spalinowa. Oprócz tego podwórze naszego Klienta wymagało oczyszczenia powierzchni chodnika brukowanego z nagromadzonego igliwia i liści. Zabieg ten wykonaliśmy z użyciem mioteł i dmuchawy spalinowej. Trawnik natomiast odświeżyliśmy przy użyciu grabi. Sekcję roślin wypielęgnowaliśmy ręcznie poprzez wyrwanie nagromadzonych tam chwastów wraz z korzeniami. Na prośbę naszego Klienta wykonaliśmy także kilka drobnych prac takich jak oczyszczenie trampoliny czy systemu odprowadzania wody opadowej.

Chodnik znajdujący się na terenie posiadłości naszego Klienta wymagał gruntownego oczyszczenia.

Pielęgnacja trawnika na działce leśnej może być problematyczna. Częste dosianie nasion trawy i regularne wymiecenie opadłego igliwia są czynnościami niezbędnymi w utrzymaniu jego dobrej formy.

Nagromadzony na powierzchni działki filc wypełnił kilka taczek. Bardzo ważnym aspektem pielęgnacji ogrodu jest cykliczne pozbywanie się zalegającej warstwy zanieczyszczeń, która ogranicza glebie dostęp do tlenu i może prowadzić do gnicia trawy.

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ WYCENĘ

Kontakt do Michała Dudzickiego z Firmy Slavatrav

Michał Dudzicki

‭+48 505 949 510‬

mdudzicki@ogrodyslavatrav.pl

   
Kontakt do Bartka Sokołowicza z Firmy Slavatrav

Bartek Sokołowicz

+48 722 275 991

bsokolowicz@ogrodyslavatrav.pl