Budowa nowoczesnego ogrodu z rabatami w Ząbkach pod Warszawą

Budowa nowoczesnego ogrodu z rabatami w Ząbkach pod WarszawąGłównym celem realizacji była budowa ogrodu z rabatami, który miał być łatwy i szybki w obsłudze. Naszemu Klientowi zależało, aby znajdujące się w nim rośliny były odporne na polskie warunki pogodowe oraz mało wymagające, jeżeli chodzi o pielęgnację.

PRZEBIEG PRAC

OCZYSZCZENIE NAWIERZCHNI

Tak jak w wielu przypadkach, tym razem również do naszych obowiązków należało odpowiednie przygotowanie terenu działki pod budowę ogrodu. Zaczęliśmy od wykarczowania zalegąjących, podgniłych roślin w sekcji rabat. Zajęliśmy się także usunięciem wszelkich chwastów mogących zagrozić naturalnemu rozwijaniu się przyszłych roślin, które miały znaleźć się w tej sekcji. Wszystkie prace przygotowawcze wykonaliśmy manualnie - począwszy od pozbycia się chwastów wraz z korzeniami, wycięcia starych roślin i skończywszy na wyrównaniu powierzchni terenu.

Największym wyzwaniem podczas przygotowań terenu było pozbycie się zalegających na terenie działki chwastów i starych roślin.

BUDOWA RABAT

Następnym krokiem na drodze do pięknego, modernistycznego ogrodu było zabezpieczenie sekcji rabat przed ewentualnym rozwijaniem się chwastów i rozrostem niepożądanych źdźbeł trawy. W tym celu rabaty wyłożyliśmy grubą agrotkaniną. Potem przyszedł czas na wypełnienie sekcji roślin drobnym żwirem. Dla rozbicia monotonii kolorystycznej zdecydowaliśmy się na użycie kamienia o różnorodnych odcieniach szarości. W niektórych miejscach wysypana została przez nas kora drzewna w niewielkiej ilości. Dodatkowo w celu zabezpieczenia obrzeży rabat wykonaliśmy krawędzie z większych kamieni polnych łupanych. Obok żwiru sekcję rabat wypełniły również otoczaki. Łączna ilość zużytych kamieni osiągnęła wartość trzech ton. Oddzielenie powierzchni rabat od głównej części działki i chodnika uzyskaliśmy dzięki zastosowaniu niskiej świerkowej palisady opasającej dom naszego Klienta. Jej łączna długość wyniosła około 50 metrów. Jedyną rzeczą, z jaką przyszło nam się zmierzyć na koniec było zasadzenie roślin.

W celu ''rozbicia'' monotonnej szarości kamieni, zdecydowaliśmy się na zastosowanie żwiru w różnych odcieniach.

Większe kamienie polne posłużyły za odgrodzenie rabat z korą od reszty ogrodu.Większe kamienie polne posłużyły za odgrodzenie rabat z korą od reszty ogrodu.

W samym rogu działki znalazły się jałowce, miodunka i konwalie.

W części frontowej zagościły berberysy i jałowce.

ROŚLINNOŚĆ

Ze względu na wymagania naszego Inwestora (wizja "samowystarczalnego" ogrodu) zdecydowaliśmy się na zasadzenie samoformujących się tuj. Umieściliśmy je zarówno w sekcji frontowej domu jak i w rabatach ogradzających działkę. Wpasowują się one idealnie w koncepcję samowystarczalnego ogrodu, ponieważ nie wymagają docinania. Jałowce, które posadziliśmy na terenie działki naszego Klienta także zaliczają się do mało wymagających roślin. Są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz nie wymagają zbyt częstej pielęgnacji. Naszemu Inwestorowi zależało również na posiadaniu ozdobnych pnączy. W tym przypadku w tej roli sprawdził się wybrany przez nas szybkorosnący dławisz. Oprócz tego w rabatach zagościły sosny, kosodrzewina, barwinek pospolity, berberysy i cyprysy. Część frontowa ogrodu (od strony ulicy) została wzbogacona przez zasadzone przez nas jałowce i berberysy. Trzmielina (zielone listowie), tuje i cisy znalazły swoje miejsce w bardziej naświetlonej części ogrodu. W samym rogu działki zasadziliśmy miodunkę, białe konwalie oraz zielono-żółtą trzmielinę.

Po latach jałowce i berberysy uformowały się w piękny żywopłot.

Konwalie już wiosną budzą się do życia wzbogacając ogród naszego Klienta o majestatyczne kielichy.

Żywopłot po latach od zasadzenia dba o prywatność naszego Klienta.

PODSUMOWANIE

Podczas wstępnej wizyty w ogrodzie Klienta, naszym oczom ukazało się drzewo wiśniowe. Obfitość i duże rozmiary owoców były oznaką obecności dobrej jakości gleby w ogrodzie. Nie wymagała ona nadmiernego nawożenia ani wzbogacania o dodatkowe składniki odżywcze. Łączna powierzchnia ogrodu, z którym przyszło nam się zmierzyć to około 100 m2. Największym wyzwaniem nie była wbrew pozorom główna część prac, a oczyszczenie terenu. Zastany przez nas ogród wymagał całkowitego odchwaszczenia oraz pozbycia się zalegających na nim starych karp drzewnych - pozostałości po sadzie owocowym. Łączny czas realizacji tego zlecenia wyniósł pięć dni. W pracach pomagał nam niezastąpiony sprzęt: grabie, szpadle, sekatory, nożyce oraz piła spalinowa. Ogród odwiedzamy średnio dwukrotnie w roku na życzenie naszego Klienta w celu dokładnej pielęgnacji i przygotowania roślin do sezonu zarówno letniego jak i jesiennego.

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ WYCENĘ

Kontakt do Michała Dudzickiego z Firmy Slavatrav

Michał Dudzicki

‭+48 505 949 510‬

mdudzicki@ogrodyslavatrav.pl

   
Kontakt do Bartka Sokołowicza z Firmy Slavatrav

Bartek Sokołowicz

+48 722 275 991

bsokolowicz@ogrodyslavatrav.pl