Budowa ogrodu z rabatami w Celestynowie

Budowa ogrodu z rabatami w Celestynowie Podczas realizacji w Celestynowie kierowaliśmy się w pełni wizją oraz wytycznymi naszego Inwestora. Wyraził on życzenie, aby na miejscu niezagospodarowanej działki powstał ogród angielski. Cechuje się on nieregularnością kształtów, romantyzmem oraz naturalnością. Jest to nasz ulubiony rodzaj realizacji ze względu na swobodę w doborze roślinności. Kwestia rozmieszczenia roślin, w przypadku tych ogrodów, daje nam także szerokie pole manewru. Styl angielski pozbawiony jest ścisłych rygorów i odchodzi od sztuczności ogrodów barokowych.

Moda na styl angielski (wzorujący na naturze) rozprzestrzeniła się w XVIII wieku. Pierwotnie ogrody angielskie otaczały dwory i pałace, aby później zagościć na terenie prywatnych posesji.

WSTĘPNA ROZMOWA Z KLIENTEM

Zaczęliśmy tradycyjnie od bezpłatnej wyceny usługi. Zapytaliśmy Klienta na czym najbardziej mu zależy. Posiłkując się branżowymi czasopismami nasz Inwestor wydał jednogłośny werdykt - wybór padł na ogród w stylu angielskim. Owalne, nieregularne kształty miały stanowić główny trzon aranżacji ogrodu. Nam pozostało zmierzyć się z niemalże 2000 m2 terenu do zagospodarowania.

OCENA STANU TECHNICZNEGO POWIERZCHNI DZIAŁKI

Teren jaki zastaliśmy na posesji naszego Klienta, cechował się dużą nieregularnością. W związku z tym na samym początku należało zadbać o niwelację zróżnicowania wysokości powierzchni. Oprócz tego sama działka była zlokalizowana na wzgórzu. Należało mieć ten fakt na uwadze podczas zasiewu trawy. Nie mogliśmy pozwolić, aby wody opadowe spłukały nasiona w stronę dolnej części ogrodu. Dlatego bacznie śledziliśmy prognozę pogody na najbliższe dni.

Łączna powierzchnia działki wynosi 2000 m2. W tym: 1000 m2 trawnika, 400 m2 rabat z roślinami, 400 m2 rabat z winoroślą oraz 200 m2 podjazdu.

PRACE ZIEMNE

Zabezpieczyliśmy ogród przed zachwaszczeniem przed przystąpieniem do prac ziemnych. Wykonaliśmy oprysk herbicydem totalnym. Po upewnieniu się, że nic nie utrudni roślinom odpowiedniego rozwoju - przekopaliśmy teren działki mechanicznie. Umożliwiła nam to glebogryzarka oraz grabie. Rozprowadziliśmy także dodatkową warstwę ziemi na całym terenie działki, która będzie stanowić bazę pod zasiew trawy. Jest to mieszanka ziemi szarej (łąkowej) z czarnoziemem w proporcji 2:1.

Powierzchnia działki po wyrównaniu glebogryzarką oraz grabiami.

PALISADA

Życzeniem naszego Inwestora było wzbogacenie działki o podkłady kolejowe. Według jego wizji miały one wkomponowywać się w naturalny styl ogrodu. Użyliśmy ich więc do wybudowania palisady, ścieżek oraz krawędzi odgradzających sekcję rabat. Sama palisada miała zamaskować pozostałości po betonowych fundamentach muru. Niegdyś odgradzał on dwie działki, które dzisiaj wchodzą w skład posesji Klienta. Zależało mu na niezauważalnym połączeniu obu działek, tak aby stanowiły jednolitą, spójną całość. W cięciu drewna pomogła nam piła spalinowa. Przed ustawieniem podkładów w ziemi wykonaliśmy wykopy, dzięki czemu cała konstrukcja zyskała na stabilności. Solidność palisady również jest bardzo ważnym aspektem, ponieważ zabezpiecza ona warstwę ziemi przed osunięciem się.

Palisada wykonana z dębowych desek stosowanych jako podkłady kolejowe. Cechuje je naturalny, wiejski wygląd oraz duża wytrzymałość.

TARAS

Konstrukcja tarasu została wykonana z ozdobnych płyt betonowych osadzonych na dębowych podkładach kolejowych, które jednocześnie spełniły funkcję obrzeży.

SEKCJA RABAT

Po wyrównaniu terenu przystąpiliśmy do zakładania rabat, czyli miejsca gdzie sadzi się roślinność. Z reguły ta sekcja znajduje się na obrzeżach ogrodu wytyczając jego linie graniczne. Zaczęliśmy od wykładania agrotkaniny. Zabezpieczy ona rośliny przed niepożądanym wpływem chwastów. Następnie zamontowaliśmy ekobordy, czyli plastikowe obrzeża rabat. Wczesny montaż ekobordów umożliwia wprowadzanie zmian w kształcie sekcji roślin na bieżąco. Po akceptacji Klienta, zabraliśmy się za cięcie agrotkaniny na ciepło - tutaj przydała się lutownica. Wyznaczyliśmy także miejsca, w których zostaną zasadzone rośliny. Florę ogrodu naszego Inwestora uzupełniły cisy (stylizowane na bonsai), berberysy, cyprysy nutkajskie, hortensje. Na koniec sekcję rabat zasypaliśmy korą.

Cięcie lutownicą pozwala na stopienie krawędzi agrotkaniny co zapobiega przed strzępieniem i rozwarstwianiem się materiału.

SYSTEM NAWADNIANIA

Linia kroplująca została poprowadzona przez całą sekcję rabat. Dzięki zamontowanej przy ujściu studni szybkozłączce nasz Klient może regularnie podlewać ogród.

Cały system nawadniania został podzielony na kilka sekcji, co umożliwi Klientowi szybkie podłączenie węża ogrodowego w każdym miejscu działki.

PODSUMOWANIE

Zagospodarowanie ogrodu o powierzchni 2000 m2 zajęło nam cztery tygodnie. Trzy osoby z naszej firmy brały udział w realizacji zlecenia. Zdarzało nam się również odwiedzać razem z Klientem szkółkę roślin w Żabieńcu. Na miejscu o wiele łatwiej było naszemu Inwestorowi podjąć decyzję o wyborze roślin spełniających jego wymagania estetyczne.

Ekobordy umożliwiły odgrodzenie trawnika od części rabat.

Użyty przez nas sprzęt to:

  • piła spalinowa,
  • glebogryzarka,
  • szpadle,
  • sekatory,
  • łopaty,
  • młotki,
  • poziomica,
  • opryskiwacz ciśnieniowy,
  • kosa spalinowa.

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ WYCENĘ

Kontakt do Michała Dudzickiego z Firmy Slavatrav

Michał Dudzicki

‭+48 505 949 510‬

mdudzicki@ogrodyslavatrav.pl

   
Kontakt do Bartka Sokołowicza z Firmy Slavatrav

Bartek Sokołowicz

+48 722 275 991

bsokolowicz@ogrodyslavatrav.pl