Budowa ogrodu leśnego z rabatami w Otwocku pod Warszawą

Wielokolorowe rośliny stają się coraz bardziej popularnymi elementami, które urozmaicają nasze przydomowe ogrody. Podczas tej realizacji zbudowaliśmy rabaty oraz zasadziliśmy wiele różnorodnych roślin w ogrodzie naszego Klienta. Oprócz tego zlecenie obejmowało rewitalizację ogrodu, czyli przywrócenie go do dawnej świetności. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jak przebiegały kolejne etapy prac.

PRZEBIEG PRAC

PIELĘGNACJA

Oprócz głównej części zlecenia (zasadzenia roślin) przypadło nam także wykonanie usługi pielęgnacji ogrodu. Czynności rewitalizacyjne obejmowały skoszenie trawnika, przycięciu nadmiernie rozrośniętych roślin oraz pozbycie się chwastów. Odchwaszczanie przeprowadziliśmy standardowo grabiami wyrywając korzenie tych szkodliwych roślin. Ponadto niezbędnym okazało się użycie środków grzybobójczych w wilgotnych i zacienionych miejscach, które zostały bezwzględnie opanowane przez pleśń. Poza odchwaszczaniem i odgrzybianiem, za poleceniem naszego Klienta, zajęliśmy się usuwaniem igliwa (potocznie kolek) licznie opadłego na znajdujące się w ogrodzie rośliny. Wykonanie takiego zabiegu jest niezwykle ważne. Zaniedbanie oczyszczania ogrodu z iglastych pozostałości może prowadzić do ich gnicia, a tym samym obumierania roślin ogrodowych. Istnieje kilka sposób na pozbycie się nagromadzonych w działce igieł. W przypadku gdy na terenie ogrodu znajdują się duże, wytrzymałe rośliny to usuwanie igliwia można przeprowadzić zwykłą dmuchawą lub odkurzaczem. Jednak rośliny w ogrodzie naszego Klienta należały do tych delikatniejszych. Dlatego cały proces oczyszczania ogrodu przeprowadziliśmy ręcznie z należytą ostrożnością. Alternatywą może być także użycie grabi, jednak również tylko w przypadku mocno zakorzenionych, wytrzymałych roślin.

Sekcja rabat wymagała oczyszczenia z zalegającego w niej igliwia.

TRAWNIK

Niestety las nie jest naturalnym miejscem wzrostu bogatej, gęstej trawy. Ze względu na ten aspekt, trawa w ogrodzie naszego Klienta wymaga cyklicznego wzbogacania o dodatkowe nasiona. Brak wystarczającego dostępu światła sprawia, że staje się ona przerzedzona. Dodatkowo obecność wysokich drzew iglastych powoduje gromadzenie się igliwia i tworzenie filcu, który należy regularnie usuwać. Pielęgnacja trawnika w tym ogrodzie jest dodatkowo utrudniona ze względu na przebijające się przez powierzchnię gleby korzenie sosen. Użycie cięższego sprzętu (np. traktorka) jest niemożliwe w tym przypadku. Dlatego wertykulację trawnika oraz grabienie przeprowadziliśmy ręcznie z użyciem tradycyjnych narzędzi. Oprócz tego regularnie w ogrodzie wykonujemy odkwaszanie. Warunki sprzyjające rozrostowi mchu wymagają wapnowania, które najlepiej przeprowadzić poza sezonem wegetacyjnym.

ROŚLINNOŚĆ

Rabaty zostały na prośbę Klienta wzbogacone przez nas o paprocie i hosty. Ze względu na specyfikę ogrodu naszego Inwestora, musiały znaleźć się w niej rośliny mogące rosnąć zarówno w cieniu jak i w półcieniu. Wszystko z powodu znajdujących się na terenie ogrodu wysokich drzew iglastych takich jak sosny czy świerki. Oprócz tego w innych częściach ogrodu naszego Klienta znaleźć można cisy czy klony palmowe. Wiele z nich znajduje się w naszej firmowej szkółce roślin. Gdy tylko pod naszym bacznym okiem osiągną odpowiednią dojrzałość to zostają przez nas przewiezione i zasadzone w ogrodzie naszego Klienta.

Oprócz tego okolice oczka wodnego wzbogaciliśmy o półcieniste hosty, paprocie, barwinek i bluszcz. W samym zbiorniku umieściliśmy lilie wodne.

Grzyby w ogrodzie zwalcza się nie tylko ze względu na walor estetyczny. W sprzyjających warunkach mogą one rozrastać się w zastraszającym tempie tworząc tzw. czarcie kręgi i tym samym opanowując powierzchnię ogrodu.

Do roślin półcienistych, czyli rosnących w miejscach mało naświetlonych, należą: paprocie, hosty, barwinki, bukszpany, tawuły japońskie, komarzyce, rozchodniki, kanny, juki, irysy, rudbekie, berberysy, trawy ozdobne, liliowce, bluszcze, dzikie wino, wiciokrzewy, hortensje i rododendrony. Cechują się dużą odpornością na niekorzystną glebę leśną (mech i piasek). Jeżeli jesteś posiadaczem ogrodu leśnego to rozważ zasadzenie w nim powyższych roślin. Te gatunki zapewnią Ci brak zmartwień o prawidłowy wzrost i pielęgnację.

W rabatach ogrodu naszego Klienta znalazły się między innymi półcieniste hosty i jałowce.

Ze względu na specyfikę ogrodu naszego Klienta wymaga on specjalnego podejścia.

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ WYCENĘ

Kontakt do Michała Dudzickiego z Firmy Slavatrav

Michał Dudzicki

‭+48 505 949 510‬

mdudzicki@ogrodyslavatrav.pl

   
Kontakt do Bartka Sokołowicza z Firmy Slavatrav

Bartek Sokołowicz

+48 722 275 991

bsokolowicz@ogrodyslavatrav.pl