Budowa ogrodowych rabat roślinnych w Józefowie pod Warszawą

Tym razem przyszło nam się zmierzyć z zagospodarowaniem sekcji ogrodowych przeznaczonych na roślinność. Stworzone przez nas rabaty miały wpasowywać się w koncepcję działki, na której znajduje się dom naszej Inwestorki w stylu świdermajer, charakterystycznym dla wschodnich okolic Warszawy.

PRZEBIEG PRAC

WYWIAD

Sekcje rabat, jakie przypadło nam wykonać, miały znaleźć się w najbardziej reprezentatywnej, frontowej części ogrodu naszej Klientki. Życzeniem naszej Inwestorki było stworzenie sekcji, która będzie “żywa”. Miała ona wyróżniać się na tle innych, miejskich i minimalistycznych charakterystyk. Dodatkowo miała cechować się zmiennością kształtów, różnorodnością zastosowanych materiałów oraz bogatą kolorystyką. Z tak przygotowaną koncepcją przystąpiliśmy do prac.

Twórcą stylu świdermajer był polski przedstawiciel epoki romantyzmu Michał Elwiro Andriolli. Koncepcja przyjęła się w okolicach rzeki Świder w XIX wieku. Cechuje się przede wszystkim lekkością wykonywanych konstrukcji i bogatymi zdobieniami pawilonów, czyli reprezentacyjnych części domów.

BUDOWA RABAT

Prace konstrukcyjne obejmowały standardowe procedury w przypadku tego typu zleceń. Rozpoczęliśmy od usuwania wierzchniej warstwy gleby ogrodu, czyli zerwania darni. Każdą z sekcji okryliśmy agrotkaniną, która uchroni rośliny przed niekorzystnym wpływem chwastów. Wszelkie cięcia tkaniny wykonujemy na ciepło lutownicą, co zabezpieczy krawędzie materiału przed rozpadem. Odgrodzenia rabat od trawnika wykonaliśmy wykorzystując plastikowe ekobordy. Po zasypaniu sekcji korą, tak wykonane krawędzie są niewidoczne dla użytkowników ogrodu. W celu zerwania ze standardową koncepcją, rabaty uformowaliśmy tak, aby rośliny znajdowały się na różnej wysokości. Dodatkowo wzbogaciliśmy je o duże kamienie polne i otoczaki o różnych odcieniach szarości. Taki zabieg wprowadził nieco skalisty, górski klimat na działce naszej Inwestorki.

ROŚLINNOŚĆ

Mając na uwadze potrzeby naszej Klientki, zdecydowaliśmy się na zakup różnokolorowych, pojedynczych sztuk roślin różnych gatunków. Tym sposobem w ogrodzie finalnie znalazły się rododendrony karłowate, hebe, trzmieliny, juki ozdobne, żurawki, berberysy, małe wrzosy, wrzośce oraz trawy ozdobne. Oprócz tego sekcję rabat wzbogaciły rośliny okrywowe: rogownica, barwinek i rozchodniki, które po pewnym czasie płożąc się uformują naturalny dywan. Cisy, jałowce i cyprysy zostały przez nas zasadzone w podłużnej sekcji rabat rozciągającej się wzdłuż ogrodzenia. Zapewnią one naszej Klientce odrobinę prywatności, gdy osiągną odpowiednią wielkość. Dodatkowo żywopłot ochroni posiadłość naszej Inwestorki przed wiatrem.

Niskie rośliny okrywowe po odpowiednim czasie uformują gęstą, rozłożystą powłokę przypominającą prawdziwy dywan.

Rośliny iglaste posadziliśmy wzdłuż frontowego ogrodzenia. Cisy, jałowce i cyprysy uformują z czasem żywopłot, który ochroni posiadłość przed wiatrem.

W skład grupy wrzośców wchodzi ponad 600 gatunków roślin. W Polsce, rosnącym w naturalnych warunkach środowiskowych, przedstawicielem tego gatunku jest wrzosiec bagienny. Natomiast najpopularniejszym w uprawie ogrodowej jest wrzosiec wiosenny czasem nazywany czerwonym lub krwistym. Rośliny te już w marcu wzbogacają ogród o bujną i żywą kolorystykę zwiastując koniec zimowego okresu.

Rośliny iglaste można sadzić w ogrodzie od kwietnia do listopada. Ich docelowy wzrost osiąga od 4 do 5 metrów. Pielęgnację tych roślin należy przeprowadzać od jednego do dwóch razy w roku, aby mogły finalnie uformować piękny, równy żywopłot.

Różnorodność kolorystyczna była pożądanym przez naszą Inwestorkę efektem, jaki chciała uzyskać w swoim ogrodzie. Wszystko w celu wkomponowania się w nadświdrzański styl - świdermajer.

PODSUMOWANIE

W zależności od wielkości gospodarowanej powierzchni, tego typu zlecenia zajmują nam od jednego do dwóch dni roboczych. Podczas tej realizacji łopata, taczka, lutownica i młotki posłużyły nam jako narzędzia. Ze względu na swoją naturalność i różnorodność, ogród naszej Klientki wyróżni się na tle miejskich, minimalistycznych koncepcji.

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ WYCENĘ

Kontakt do Michała Dudzickiego z Firmy Slavatrav

Michał Dudzicki

‭+48 505 949 510‬

mdudzicki@ogrodyslavatrav.pl

   
Kontakt do Bartka Sokołowicza z Firmy Slavatrav

Bartek Sokołowicz

+48 722 275 991

bsokolowicz@ogrodyslavatrav.pl