Budowa ogrodowego oczka wodnego w Celestynowie pod Warszawą

Budowa małego, przydomowego zbiornika wodnego może czasem przysporzyć wiele problemów. Mnogość aspektów, o które należy pomyśleć przy konstruowaniu takiego oczka często przekracza możliwości domorosłego ogrodnika. W poniższym artykule przeczytasz jak przebiega budowa oczka wodnego z ogrodem w aranżacji górskiej w wykonaniu Slavatrav.

PRZEBIEG PRAC

ODCHWASZCZANIE

Podstawowym i często niezbędnym etapem realizacji budowy ogrodu od podstaw jest pozbycie się szkodliwych chwastów z jego terenu. Niekiedy niezbędnym okazuje się konieczność użycia chemicznych środków na chwasty. Jednak to rozwiązanie stosujemy tylko w ostateczności. Tym razem pozbycie się szkodliwych roślin z ogrodu naszej Inwestorki odbyło się klasyczną metodą z użyciem grabi. Ważnym aspektem pielenia terenu jest usunięcie zalegającego systemu korzeniowego, który w przypadku zaniedbania mógłby spowodować ponowny rozrost niepożądanej roślinności.

PRZYGOTOWANIE TERENU

Następnym etapem realizacji pracy było wyrównanie przez nas terenu do odpowiedniego poziomu. Całość miała być odrobinę niższa od zastanej przez nas wysokości. Wyrównanie powierzchni zostało zwieńczone wykopaniem przez nas zbiornika, z którego później miało powstać oczko. Ziemia pozyskana z wykopu przysłużyła się w kształtowaniu skarp i wzniesień na terenie ogrodu, co miało urozmaicić jego krajobraz. Warto nadmienić, że przekształcany przez nas teren był wytworem bieżących potrzeb oraz wizji naszej Klientki. Miał on cechować się skalistą roślinnością, a także charakterystyczną dla górzystych krajobrazów różnorodnością ukształtowania terenu.

BUDOWA OCZKA WODNEGO

Ukształtowane przez nas wcześniej wgłębienie terenu musiało zostać odpowiedniego uszczelnione. W tym celu wykorzystaliśmy elastyczną geomembranę z folii EPDM. Jest ona świetnym materiałem wykorzystywanym jako wykładzina podłoża zbiorników wodnych ze względu na jej wodoszczelność oraz wytrzymałość. Głębokość oczka wodnego, które wykonaliśmy wyniosła 2 metry. Taka duża wartość wykopu została podyktowana potrzebą posiadania ryb w zbiorniku przez naszą Klientkę przez cały rok. Jego odpowiednia głębokość ma zapewnić żyjącym tam rybom dostęp do strefy profundalu, która w okresie zimowym nigdy nie zamarza, a panująca tam temperatura wynosi 4 ℃. Dodatkowo cała konstrukcja zbiornika została przez nas wykończona kamieniami skalnymi (granitem i bazaltem) oraz płytą łupkową z kamienia łupanego. Zastosowanie tego rodzaju kamienia wzbogaca ogród o naturalną surowość charakterystyczną dla dzikich górskich krajobrazów. Oprócz tego oczko wodne zostało wzbogacone przez nas o rośliny wodne, czyli lilie. Umieszczenie ich w samym zbiorniku udało się dzięki przeznaczonym do tego celu specjalnym półkom, które wykonaliśmy podczas kształtowania jego dna. Do oczka wpuściliśmy na koniec karasie ozdobne oraz amury.

Folia EPDM, czyli potocznie geomembrana to polimerowe tworzywo, które dzięki procesowi wulkanizacji uzyskuje swoje wysokie wytrzymałościowe właściwości. Powszechnie znalazła zastosowanie w budowie zbiorników retencyjnych, stawów czy zbiorników ozdobnych. Cechuje się niezwykłą odpornością na wahania temperatur oraz oddziaływania mechaniczne.

ROŚLINNOŚĆ

Zasadzenie nowych roślin w ogrodzie naszej Inwestorki wymagało zastosowania sporej ilości ziemi. W tym celu użyliśmy wytwarzanej przez nas naturalnej ziemi kompostowej. Więcej o tym jak pozyskuje się kompost znajdziesz w artykule: Jak założyć i utrzymać kompostownik w swoim ogrodzie?

Czarnoziem ogrodowy posłużył nam z kolei jako podłoże pod zasiew trawnika na całej powierzchni działki. W skład zasadzonej przez nas flory w ogrodzie naszej Klientki znalazł się winobluszcz ścienny, trawy ozdobne, azalie, rododendrony, jałowce płożące, cisy oraz brzoza płacząca.

Rośliny górskie, takiej jak jałowce, są odporne na wymagające warunki atmosferyczne, a także łatwe w pielęgnacji.

Całość miała charakteryzować się surowością i naturalnością znaną z górskich krajobrazów.

Przystosowanie podłoża pod zasiew trawy wymagało użycia około jednej tony czarnej ziemi ogrodowej.

PODSUMOWANIE

Łączny metraż do zagospodarowania, z jakim przyszło nam się zmierzyć podczas tej realizacji wyniósł około 200 m2. Kamienie skalne (granit i bazalt) będące w posiadaniu naszej Klientki pomogły nam w uzyskaniu górskiego charakteru ogrodu. Spełniły one także funkcję odgrodzenia poszczególnych sekcji oraz wyznaczenia granic pomiędzy roślinnością a zasianą trawą.

Liczne kamienie skalne znajdujące się na działce naszej Klientki przysłużyły się w kształtowaniu granic każdej z sekcji.

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ WYCENĘ

Kontakt do Michała Dudzickiego z Firmy Slavatrav

Michał Dudzicki

‭+48 505 949 510‬

mdudzicki@ogrodyslavatrav.pl

   
Kontakt do Bartka Sokołowicza z Firmy Slavatrav

Bartek Sokołowicz

+48 722 275 991

bsokolowicz@ogrodyslavatrav.pl