Budowa nowoczesnego ogrodu z oczkiem wodnym w Warszawie

W skład realizacji budowy przydomowego ogrodu miejskiego w Warszawie weszło: 70 m2 trawnika, 30 m2 ścieżki z kamienia oraz 80 m2 sekcji rabat. Dodatkowo wykonanym przez nas elementem ozdobnym ogrodu było oczko wodne w stylu japońskim. Do zbiornika w sezonie wiosennym, na życzenie naszej Klientki, wpuszczamy ryby. Całość miała być łatwa w pielęgnacji i zarazem ciekawa estetycznie.

Inspiracją aranżacji ogrodu w stylu japońskim jest sama przyroda. Cechuje go prostota, naturalność i elegancja. Najważniejszymi elementami stylu japońskiego są kamienie (symbol trwałości natury lub gór), woda (symbol płynności życia) oraz różnorodna roślinność.

PRZEBIEG PRAC

 

OCENA STANU DZIAŁKI

Jak zawsze realizację prac rozpoczęliśmy od wstępnej rozmowy z naszą Inwestorką. Teren działki wymagał ponownego ukształtowania oraz dostosowania ziemi pod zasiew nowej trawy. Miejsce, w którym miał znaleźć się przyszły ogród było porośnięte gęstym chwastem. Przypadło nam również zadanie zbudowania oczka wodnego, o którym przeczytasz poniżej.

UKSZTAŁTOWANIE TERENU

Wpierw należało pozbyć się wszelkich szkodników, czyli chwastów, które mogłyby zagrozić swobodnemu rozwojowi nowej roślinności. Opryskaliśmy je herbicydem totalnym, a potem wycięliśmy do cna. Następnie przyszedł czas na zerwanie darni, czyli wierzchniej warstwy trawnika. Teren został potraktowany przez nas glebogryzarką. Karpy (pozostałości po drzewach) również wymagały usunięcia, co zrobiliśmy manualnie. Niestety wąskie przejście pomiędzy budynkami nie umożliwiało wjazdu ciężkim sprzętem na miejsce prac. Na końcu rozprowadziliśmy nową warstwę ziemi w miejscach, gdzie miała znaleźć się zasiana trawa.

RABATY

Sekcję roślin wykonaliśmy naszą standardową techniką. W celu zabezpieczenia roślin przed chwastami wyłożyliśmy agrotkaninę, którą tniemy na gorąco. Tutaj pomocna była lutownica - zastosowanie jej zapobiega strzępieniu się materiału. Ekobordy natomiast, posłużyły za wyznaczenie krawędzi trawnika.

Sekcja rabat została wyłożona korą drewnianą. Krawędzie są wyznaczane przez ekobordy.Sekcja rabat została wyłożona korą drewnianą. Krawędzie są wyznaczane przez ekobordy.

OGRODZENIE

Miało być ono zarówno lekkie i wytrzymałe. Zdecydowaliśmy się na zastosowanie drewna ażurowego, które wkomponowało się w estetykę nowoczesnego ogrodu miejskiego. Aby nadać “delikatności” całej konstrukcji zastosowaliśmy większe odstępy pomiędzy ukośnymi panelami na życzenie naszej Klientki.

Ogrodzenie wykonane z drewna ażurowego.

OCZKO WODNE

“Potrzeba jest matką wynalazków” - tak było również w przypadku tej realizacji. Zbiornik wodny powstał w miejscu, w którym znajdowała się pozostałość po betonowym kręgu, który z kolei niegdyś pełnił funkcję studni. Potem stanowił on tylko przeszkodę na drodze do wymarzonego, estetycznego ogrodu. Dlatego Pani Inwestor poprosiła nas o pomysłową aranżację tego miejsca. Zaproponowaliśmy założenie oczka wodnego. Przystosowanie tej sekcji wymagało dostarczenia i ułożenia kamienia ozdobnego, którym w tym przypadku był gnejs. Uprzednio wyłożyliśmy to miejsce także agrotkaniną.

Oczko wodne zostało zabezpieczone kauczukową nieprzepuszczalną folią.

Gnejs stanowi jedną z większych grup skał metamorficznych. W Polsce występuje on naturalnie w Sudetach, Tatrach, Górach Izerskich oraz w masywie Śnieżnika. Ze względu na trwałość stosowany jest przy budowie autostrad i dróg. Ze względu na swoją ciekawą strukturę znalazł on także zastosowanie w ogrodach skalnych i wodnych. 

ROŚLINNOŚĆ

W wyborze roślinności do zasadzenia kierowaliśmy się głównie sugestiami naszej Klientki. Potrzebowała ogrodu łatwego w utrzymaniu. W sekcji rabat, przy ogrodzeniu, znalazły się cisy szpalerowe. Przy odrobinie cierpliwości i odpowiedniej pielęgnacji wyrośnie z nich gęsty żywopłot. W pobliżu oczka wodnego znalazły się jałowce płożące, które osiągają wysokość do 20 cm. Są mało wymagające oraz trwałe - nie mają specjalnych wymagań glebowych ani wilgotnościowych. Oprócz tego sekcję zbiornika wodnego wzbogaciły rozchodniki, hosty, juka i rododendrony.

W pobliżu oczka wodnego zagościły różnego sortu jałowce płożące.

ŚCIEŻKA

Wykonanie chodnika miało na celu ułatwienie komunikacji pomiędzy dwoma końcami ogrodu. Przed wysypaniem kamienia wyłożyliśmy agrotkaninę. Zabezpieczy ona ścieżkę przed nieestetycznym rozrostem chwastów. Zastosowane przez nas ekobordy natomiast utrzymają w ryzach wyłożone przez nas kamienie ozdobne (potocznie nazywane wiśniówką).

Ścieżka została wyłożona kamieniem ozdobnym (pot. wiśniówką).

TRAWNIK

Na życzenie naszej Inwestorki zamówiliśmy 150 worków ziemi ogrodowej stanowiącej fundament pod rozrost trawy rekreacyjnej. Łączna powierzchnia trawnika wyniosła 50 m2.

PODSUMOWANIE

Naszej Inwestorce zależało na szybkiej i łatwej obsłudze ogrodu. Miał być on nowoczesny i prosty w utrzymaniu zarazem. Dzisiaj na zlecenie naszej Klientki świadczymy regularne usługi pielęgnacyjne na terenie jej działki (przycinamy rośliny, nawozimy ziemię, kosimy trawę, wykonujemy wertykulację). Ponadto w okresie przedsezonowym oczko wodne zyskuje odrobiny “tchnienia”, ponieważ wpuszczamy do niego ozdobne karasie.

Nowoczesny miejski i łatwy w utrzymaniu ogród z oczkiem wodnym. Na zdjęciu trawnik 10 dni po wysiewie.